2022/2023 COUNCIL OFFICERS

Ted Orr - 2021
Ted Orr – Council President


Council Annual Report 2021 >
 

 

2022/2023 Council Officers
Ted H. Orr
President

Patrick R. Fluharty *
Council Commissioner

Brendon S. Crossing *
Treasurer

Senator Jeremy A. Cooney *
VP of Administration

Geoffrey R. Cook
VP of Board Development

Kathleen R.H. Elliott
VP of Camping

Michael J. Knittel *
VP of District Operations

Scott Bischoping
VP of Exploring

Timothy J. Tindall
VP of Fundraising

A. Bradley VanAuken
VP of Marketing

Stephen B. Moore
VP of Membership

Jeff Leenhouts
VP of Planned Giving

Douglas B. Strong *
VP of Program

David E. Bullwinkle *
VP of Properties

Thomas S. Richards *+
Chair, Board of Trustees

Leon T. Sawyko, Esq
Legal Counsel

Jeffrey S. Halik
Immediate Past President

*Eagle Scout
+ Trustee

 

   

2022/2023 Executive Board
Burton S. August, Jr.

Gary G. Baxter
Donald G. Bennett *
Daniel R. Bickel
Annemarie E. Cook
David L. Cook *
Frank T. Crego *+
Jay F. Dutcher *
Matthew C. Ebersold
Paul H. Ferber, PhD *
Emerson U. Fullwood +
Kathleen M. Greeley
Lewis J. Heisman, Esq.
Robert E. Kernan, Jr. +
Robert W. Kessler *
Ronald B. Knight *
Admiral D. Lord *
Timothy M. Lynch *
Joseph J. Marinelli, PhD.
Alexander R. McClean
Joyce L. Moyer
Steven P. Nonkes, Esq.
Robert C. Oaks

Dwight ‘Kip’ M. Palmer *
Glenn A. Paynter
Cynthia ‘Cindy’ I. Proano
Curt S. Provenzo
Henry ‘Hank’ M. Roenke III
Harris ‘Bud’ H. Rusitzky *
Christian S. Schulitz
Todd R. Shinaman
David Wilson, Jr.

Youth Representatives
Owen Morris

Order of the Arrow Lodge Chief

Emily Cosgrove
Venturing President

* Eagle Scout
+ Trustee

National  Council Representatives  2021-2022
Ted H. Orr

President
Patrick R. Fluharty,
Commissioner

Jeffrey S. Halik,
LCR

   

2022/2023 Advisory Board
Robert ‘Bob’ W. August +

Walter F. Banker
Roger W. Brandt, Jr.
Charles M. Clark
Peter W. Collinge *
Randy R. DeFrank
Kevin D. Flynn
Louis A. Langie, Jr. *+
Duane A. Pancoast *
Peter E. Pape +
George A. Payne
Steven B. Wheeler*

* Eagle Scout
+ Trustee

 

         
Districts 2021-2022  District Chairs District Commissioners
High Falls   James R. Spawton  
Western Gateway Peter J. Miles Stephen J. Tyler  
Waters Edge J. Chris Bowen Valerie A. Bost  
Erie Trails Mark Cohen William Hallman  
Glacier Lakes Christopher Bjorling Melvin R. Stickles  
Turning Point (Scoutreach)   Ryan J. McDonald