2019/2020 Council Officers

Jeffrey S. Halik
Board President *+
 
         

2019/2020 Council Officers

Chris Schulitz *
Council Commissioner *
Brendon Crossing *
Treasurer
Lewis J. Heisman *
Immediate Past President 
Stephen Hoitt *
Scout Executive/Board Secretary
David Bullwinkle *
Vice President, Fundraising
Annemarie E. Cook
Vice President, Board Development
David L. Cook *
Vice President, Administration
Jeremy H. Cooney
Vice President, Camping *
David W. Lippitt
Vice President, Planned Giving
Alexander McClean
Vice President, District Operations *
Joseph J. Marinelli, Ph.D.
Vice President, Exploring
Ted H. Orr
Vice President, Properties
Cynthia Proano
Vice President, Program
Tom Richards *+
Chair, Board of Trustees 
Leon Sawyko
Legal Counsel
David Wilson
Vice President, Membership *

* Eagle Scout
^District Chair
+ Trustee

 

   

2019/2020 Executive Board

Burton S. August, Jr.
Gary G. Baxter
Donald G. Bennett, Sr. *
Daniel R. Bickel
Scott A. Bischoping ^
Jeffrey C. Blood
J. Chris Bowen ^
Geoffrey R. Cook *
Andrew A. Costanza
Frank T. Crego *+
Anthony J. Daniele *
Jay F. Dutcher *
Kathleen Rae-Hakes Elliott
Paul H. Ferber, PhD *
Patrick R. Fluharty *
Kevin D. Flynn
Emerson U. Fullwood +
Peter H. Greaves-Tunnell *+
Roger L. Gutheil, Jr. ^
William M. Hallman *^
Andrew J. (AJ) Heligman
R. Christopher Hobaica
Valerie G. Kalwas
Robert E. Kernan, Jr. *+
Robert W. Kessler *
David H. Klein *
Ronald B. Knight *
Michael J. Knittel *^
William J. Lawrence ^
Donald D. Lennox, Jr. ^
Admiral D. Lord *
Timothy M. Lynch *
Gerald R. McCue *
Peter J. Miles ^
Ira S. Miller
Stephen B. Moore *
Joyce L. Moyer
Robert C. Oaks
Todd M. Oldham
Dwight M. “Kip” Palmer *
Duane A. Pancoast *
Peter E. Pape +
Glenn A. Paynter
Curt S. Provenzo *
Floyd G. Rayburn
Henry M. “Hank” Roenke III
Harris H. “Bud” Rusitzky *
Charles W. “Chip” Russell *
Todd R. Shinaman
La’Ron D. Singletary
Gary M. Smith, Ed.D. *
Douglas B. Strong *
Joseph A. Talbot *^
Timothy J. Tindall
Luis G. Zarate ^

Youth Representatives
Peter Huber
Order of the Arrow Lodge Chief
John Wagner
Venturing President

* Eagle Scout
^ District Chair
+ Trustee

   

2019/2020 Advisory Board

Fred Aten, Jr.
Andrew August
Matthew Augustine
Walter F. Banker
Jack Baron *
Roger W. Brandt, Jr.
Geoffrey S. Buell
Charles A. Callari, Jr.
Charles M. Clark
Peter W. Collinge *
George T. Conboy
Randy R. DeFrank
Honorable Craig Doran
William H. Goodrich
Robert C. Hegeman
Donald E. Jeffries *
Kent L. Johnson
Louis A. Langie, Jr. *+
Raymond F. LeChase II
Jeffrey N. Leenhouts
Richard J. Leo
George A. Payne
Barry Porsche
Philip C. Povero *
Richard A. Rasmussen
Elizabeth Toole Petronio
Steven B. Wheeler *

* Eagle Scout
^ District Chair
+ Trustee